Kada govorimo o povrću, njegova svježina i hranjive tvari uvijek su nam na prvome mjestu. No što je s njegovom bojom? Kako bi se sačuvale vrijedne tvari i boja naših namirnica koje nam priroda pruža, važno je znati kako ih pripremiti i kuhati. U nastavku pročitajte nekoliko savjeta koji će vam pomoći sačuvati optimalnu boju vašeg najdražeg povrća.
Dodavanjem kiseline iz limuna, vina ili octa pri kraju kuhanja sačuvat će se boja povrća.
Kad ti život da limune… iskoristi ih za kukuruz! Kako bi prilikom kuhanja ostao lijepe žute boje, u vodu u kojoj se kuha kukuruz dodajte jednu žličicu limunova soka minutu prije nego što je kukuruz kuhan.
Zahvaljujući limunskoj kiselini, kukuruz će zadržati prekrasnu žutu boju i biti poslužen svjež na stol.
Dodavanjem kiseline iz limuna, vina ili octa pri kraju kuhanja spriječit ćete i promjenu crvenoplave boje povrća poput crvenog kupusa ili patlidžana.
Kad je u pitanju zeleno povrće, volimo da ono ostane zdravog i prirodnog zelenog izgleda. Isušena, bljedunjava boja još će više udaljiti sve one koji bježe od samog pogleda na spomenuto povrće. Kod pripreme zelenih ljepotica kao što je lisnato povrće, brokula ili mahune, preporuča se blanširanje u slanoj vodi. Zakuhajte vodu i posolite je. Sol stvara svojevrsnu barijeru protiv ugljičnog dioksida, što sprječava promjenu boje. Ključala voda pomaže zatvoriti pore na povrću i sprječava istjecanje vitamina i minerala.
Savjet za salatoljupce – ako pripremate salatu, najbolje ju je začiniti octom netom prije serviranja na stol jer će predugo stajanje u octu uzrokovati brz gubitak zelene boje salate.
Za povrće narančastog pigmenta poput mrkve preporuča se kuhanje u običnoj vodi. S obzirom na to da narančasti pigment – karotenoid nije topiv u vodi već u mastima, njegovim kuhanjem neće doći do njegova gubitka.
Držeći se ovih savjeta, vaše će povrće izgledati kao svježe ubrano. Ostaje vam samo posložiti sve razigrane boje na tanjur i uživati. J
Komentari (6)
Pogresno. Sol ne pomaze kod gubitka zelene boje kuhanjem, koje se ne desava zbog co2 nego time da H+ zamijeni Mg u klorofilu cime zelena boja postane zutozelena. Zato ce zeleno povrce brze izgubiti boju kuhanjem u kiselom, a boja se moze sacuvati dodavanjem sode bikarbone ali ce time povrce brzo omeksati i ubrzava se dekompozicija vit C. Imate detalje u knjizi Kitchen Chemistry.
Za sacuvati boju i nuritivnu vrijednost, najbolje je kuhati na pari
Imate pravo Alek!
Zeleno povrće treba kratko blanširati u kipućoj vodi ocjediti i preliti hladnom vodom. Tako sigurno ostaje zeleno. Kemiju ne znam
U svakom slučaju, ovo je odličan znak.
Samo kuhanjem na pari se odrzi boja!
Kinezi to rade vec tisucama godina kuhaju na pari, a u vodu koja stvara paru dodaju limun. Za kukuruz najbolje ga je kuhati u mlijeku sa dodatkom maslaca. Kao povrce koje koje serviram kao dodatak mesu i krumpiru ja nabrzinu prokuham u dubljoj tavi u kojoj sam dodala nasjeckani cesnjak, maslac i sok od limuna, slicno kako be se radilo u woku. Nikada nemojte dodati sol prije kuhanja ako kuhate zeleno, crveno ili narancasto povrce.